  • Zoro # G607404819
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
29 in
Number of Teeth - Timing Belts
58
Pitch - Timing Belts
0.5
Width - Timing Belts
4.81 in
Industry Number - Timing Belts
290H481
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
290H481
Zoro #
G607404819
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
29 in
Width - Timing Belts
4.81 in
Inside Length
29 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
58
Pitch - Timing Belts
0.5
Industry Number - Timing Belts
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F