Timing Belt Model 339MXL1087 339 in Effective length and 1087 in Top Width
  • Mfr # 339MXL1087
  • Zoro # G107413649
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
33.9 in
Number of Teeth - Timing Belts
423
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.87 in
Industry Number - Timing Belts
339MXL1087
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
339MXL1087
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
33.9 in
Width - Timing Belts
10.87 in
Inside Length
33.9 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
423
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
339MXL1087
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
1.29
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F