Timing Belt Model 339MXL1387 339 in Effective length and 1387 in Top Width
  • Mfr # 339MXL1387
  • Zoro # G407414384
Pitch Length - Timing Belts
33.9 in
Width - Timing Belts
13.87 in
Industry Number - Timing Belts
339MXL1387
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
339MXL1387
Pitch Length - Timing Belts
33.9 in
Width - Timing Belts
13.87 in
Inside Length
33.9 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
339MXL1387
Gearbelt Type
Timing Belt
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
1.65
Material
Rubber
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F