Timing Belt Model 370MXL1237 37 in Effective length and 1237 in Top Width
  • Mfr # 370MXL1237
  • Zoro # G907427525
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
37 in
Number of Teeth - Timing Belts
462
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
12.37 in
Industry Number - Timing Belts
370MXL1237
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
370MXL1237
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
37 in
Width - Timing Belts
12.37 in
Inside Length
37 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
462
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
370MXL1237
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
1.61
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F