Timing Belt Model 378MXL1162 378 in Effective length and 1162 in Top Width
  • Mfr # 378MXL1162
  • Zoro # G207417769
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
37.8 in
Number of Teeth - Timing Belts
472
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.62 in
Industry Number - Timing Belts
378MXL1162
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
378MXL1162
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
37.8 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
37.8 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
472
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
378MXL1162
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
1.54
Material
Rubber
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F