Timing Belt Model 378MXL1769 378 in Effective length and 1769 in Top Width
  • Mfr # 378MXL1769
  • Zoro # G807418920
Pitch Length - Timing Belts
37.8 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Industry Number - Timing Belts
378MXL1769
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
378MXL1769
Pitch Length - Timing Belts
37.8 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Height
0.044 in
Inside Length
37.8 in
Industry Number - Timing Belts
378MXL1769
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F