  • Zoro # G007416092
Pitch Length - Timing Belts
41.2 in
Number of Teeth - Timing Belts
109
Pitch - Timing Belts
0.375
Width - Timing Belts
14.62 in
Industry Number - Timing Belts
412L1462
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
412L1462
Zoro #
G007416092
Pitch Length - Timing Belts
41.2 in
Width - Timing Belts
14.62 in
Inside Length
41.2 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
109
Pitch - Timing Belts
0.375
Industry Number - Timing Belts
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Weight
6.99
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F