Timing Belt Model 418MXL1744 418 in Effective length and 1744 in Top Width
  • Mfr # 418MXL1744
  • Zoro # G007422482
Pitch Length - Timing Belts
41.8 in
Width - Timing Belts
17.44 in
Industry Number - Timing Belts
418MXL1744
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
418MXL1744
Pitch Length - Timing Belts
41.8 in
Width - Timing Belts
17.44 in
Inside Length
41.8 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
418MXL1744
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F