Timing Belt Model 425MXL1744 425 in Effective length and 1744 in Top Width
  • Mfr # 425MXL1744
  • Zoro # G307422557
Pitch Length - Timing Belts
42.5 in
Width - Timing Belts
17.44 in
Industry Number - Timing Belts
425MXL1744
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
425MXL1744
Pitch Length - Timing Belts
42.5 in
Width - Timing Belts
17.44 in
Inside Length
42.5 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
425MXL1744
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Material
Rubber
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
2.6
Temp. Range
-30 F to 160 F