Timing Belt Model 437MXL1569 437 in Effective length and 1569 in Top Width
  • Mfr # 437MXL1569
  • Zoro # G707422911
Pitch Length - Timing Belts
43.7 in
Width - Timing Belts
15.69 in
Industry Number - Timing Belts
437MXL1569
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
437MXL1569
Pitch Length - Timing Belts
43.7 in
Width - Timing Belts
15.69 in
Inside Length
43.7 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
437MXL1569
Weight
2.4
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F