Timing Belt Model 438MXL1569 438 in Effective length and 1569 in Top Width
  • Mfr # 438MXL1569
  • Zoro # G707424946
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
43.8 in
Number of Teeth - Timing Belts
547
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
15.69 in
Industry Number - Timing Belts
438MXL1569
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
438MXL1569
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
43.8 in
Width - Timing Belts
15.69 in
Height
0.044 in
Inside Length
43.8 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
547
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
438MXL1569
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F