Timing Belt Model 456MXL1462 456 in Effective length and 1462 in Top Width
  • Mfr # 456MXL1462
  • Zoro # G307426715
Pitch Length - Timing Belts
45.6 in
Width - Timing Belts
14.62 in
Industry Number - Timing Belts
456MXL1462
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
456MXL1462
Pitch Length - Timing Belts
45.6 in
Width - Timing Belts
14.62 in
Inside Length
45.6 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
456MXL1462
Storage Temp.
40F-100F
Weight
2.34
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F