Timing Belt Model 456MXL1669 456 in Effective length and 1669 in Top Width
  • Mfr # 456MXL1669
  • Zoro # G607427252
Pitch Length - Timing Belts
45.6 in
Width - Timing Belts
16.69 in
Industry Number - Timing Belts
456MXL1669
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
456MXL1669
Pitch Length - Timing Belts
45.6 in
Width - Timing Belts
16.69 in
Inside Length
45.6 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
456MXL1669
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
2.67
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F