Timing Belt Model 466MXL1569 466 in Effective length and 1569 in Top Width
  • Mfr # 466MXL1569
  • Zoro # G407424604
Pitch Length - Timing Belts
46.6 in
Width - Timing Belts
15.69 in
Industry Number - Timing Belts
466MXL1569
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
466MXL1569
Pitch Length - Timing Belts
46.6 in
Width - Timing Belts
15.69 in
Height
0.044 in
Inside Length
46.6 in
Industry Number - Timing Belts
466MXL1569
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Timing Belt
Banded Belt
No
Weight
2.56
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F