Timing Belt Model 480MXL1037 48 in Effective length and 1037 in Top Width
  • Mfr # 480MXL1037
  • Zoro # G807424365
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
48 in
Number of Teeth - Timing Belts
600
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.37 in
Industry Number - Timing Belts
480MXL1037
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
480MXL1037
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
48 in
Width - Timing Belts
10.37 in
Inside Length
48 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
600
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
480MXL1037
Weight
1.75
Material
Rubber
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F