  • Zoro # G507425297
Pitch Length - Timing Belts
50.7 in
Number of Teeth - Timing Belts
57
Pitch - Timing Belts
0.875
Width - Timing Belts
17.69 in
Industry Number - Timing Belts
507XH1769
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
507XH1769
Zoro #
G507425297
Pitch Length - Timing Belts
50.7 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Inside Length
50.7 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
57
Pitch - Timing Belts
0.875
Industry Number - Timing Belts
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
Standards
RMA
Banded Belt
No
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F