Timing Belt Model 536MXL1162 536 in Effective length and 1162 in Top Width
  • Mfr # 53.6MXL1162
  • Zoro # G107426601
Pitch Length - Timing Belts
5.36 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Industry Number - Timing Belts
53.6MXL1162
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
53.6MXL1162
Pitch Length - Timing Belts
5.36 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
5.36 in
Industry Number - Timing Belts
53.6MXL1162
Storage Temp.
40F-100F
Weight
0.22
Material
Rubber
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F