Timing Belt Model 536MXL1187 536 in Effective length and 1187 in Top Width
  • Mfr # 53.6MXL1187
  • Zoro # G707426629
Pitch Length - Timing Belts
5.36 in
Width - Timing Belts
11.87 in
Industry Number - Timing Belts
53.6MXL1187
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
53.6MXL1187
Pitch Length - Timing Belts
5.36 in
Width - Timing Belts
11.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
5.36 in
Industry Number - Timing Belts
53.6MXL1187
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
0.23
Standards
RMA
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F