Timing Belt Model 536MXL1694 536 in Effective length and 1694 in Top Width
  • Mfr # 53.6MXL1694
  • Zoro # G007427142
Pitch Length - Timing Belts
5.36 in
Width - Timing Belts
16.94 in
Industry Number - Timing Belts
53.6MXL1694
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
53.6MXL1694
Pitch Length - Timing Belts
5.36 in
Width - Timing Belts
16.94 in
Height
0.044 in
Inside Length
5.36 in
Industry Number - Timing Belts
53.6MXL1694
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Timing Belt
Banded Belt
No
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
0.32
Temp. Range
-30 F to 160 F