Timing Belt Model 544MXL1187 544 in Effective length and 1187 in Top Width
  • Mfr # 544MXL1187
  • Zoro # G207418612
Pitch Length - Timing Belts
54.4 in
Width - Timing Belts
11.87 in
Industry Number - Timing Belts
544MXL1187
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
544MXL1187
Pitch Length - Timing Belts
54.4 in
Width - Timing Belts
11.87 in
Inside Length
54.4 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
544MXL1187
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F