Timing Belt Model 544MXL1519 544 in Effective length and 1519 in Top Width
  • Mfr # 544MXL1519
  • Zoro # G307419311
Pitch Length - Timing Belts
54.4 in
Width - Timing Belts
15.19 in
Industry Number - Timing Belts
544MXL1519
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
544MXL1519
Pitch Length - Timing Belts
54.4 in
Width - Timing Belts
15.19 in
Inside Length
54.4 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
544MXL1519
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F