Timing Belt Model 544MXL1744 544 in Effective length and 1744 in Top Width
  • Mfr # 544MXL1744
  • Zoro # G107419849
Pitch Length - Timing Belts
54.4 in
Width - Timing Belts
17.44 in
Industry Number - Timing Belts
544MXL1744
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
544MXL1744
Pitch Length - Timing Belts
54.4 in
Width - Timing Belts
17.44 in
Height
0.044 in
Inside Length
54.4 in
Industry Number - Timing Belts
544MXL1744
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
3.33
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F