  • Zoro # G807426253
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
56.5 in
Number of Teeth - Timing Belts
113
Pitch - Timing Belts
0.5
Width - Timing Belts
6.25 in
Industry Number - Timing Belts
565H625
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
565H625
Zoro #
G807426253
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
56.5 in
Width - Timing Belts
6.25 in
Inside Length
56.5 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
113
Pitch - Timing Belts
0.5
Industry Number - Timing Belts
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
9.61
Material
Rubber
Banded Belt
No
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F