Timing Belt Model 584MXL1162 584 in Effective length and 1162 in Top Width
  • Mfr # 58.4MXL1162
  • Zoro # G107428780
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
5.84 in
Number of Teeth - Timing Belts
73
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.62 in
Industry Number - Timing Belts
58.4MXL1162
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
58.4MXL1162
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
5.84 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Inside Length
5.84 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
73
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
58.4MXL1162
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F