  • Zoro # G907436855
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
85.5 in
Number of Teeth - Timing Belts
228
Pitch - Timing Belts
0.375
Width - Timing Belts
5.31 in
Industry Number - Timing Belts
855L531
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
855L531
Zoro #
G907436855
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
85.5 in
Width - Timing Belts
5.31 in
Inside Length
85.5 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
228
Pitch - Timing Belts
0.375
Industry Number - Timing Belts
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F