Timing Belt Model D1140H1619 114 in Effective length and 1619 in Top Width
  • Mfr # D1140H1619
  • Zoro # G207441269
Pitch Length - Timing Belts
114 in
Number of Teeth - Timing Belts
228
Pitch - Timing Belts
0.5
Width - Timing Belts
16.19 in
Industry Number - Timing Belts
D1140H1619
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D1140H1619
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
114 in
Width - Timing Belts
16.19 in
Inside Length
114 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
228
Pitch - Timing Belts
0.5
Industry Number - Timing Belts
D1140H1619
Standards
RMA
Weight
51.74
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F