Timing Belt Model D1250H1162 125 in Effective length and 1162 in Top Width
  • Mfr # D1250H1162
  • Zoro # G807443632
Pitch Length - Timing Belts
125 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Industry Number - Timing Belts
D1250H1162
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D1250H1162
Pitch Length - Timing Belts
125 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Inside Length
125 in
Industry Number - Timing Belts
D1250H1162
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
40.72
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F