Timing Belt Model D1250H1362 125 in Effective length and 1362 in Top Width
  • Mfr # D1250H1362
  • Zoro # G907443808
Pitch Length - Timing Belts
125 in
Width - Timing Belts
13.62 in
Industry Number - Timing Belts
D1250H1362
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D1250H1362
Pitch Length - Timing Belts
125 in
Width - Timing Belts
13.62 in
Inside Length
125 in
Industry Number - Timing Belts
D1250H1362
Material
Rubber
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Weight
47.72
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F