Timing Belt Model D1250H1387 125 in Effective length and 1387 in Top Width
  • Mfr # D1250H1387
  • Zoro # G607443832
Pitch Length - Timing Belts
125 in
Width - Timing Belts
13.87 in
Industry Number - Timing Belts
D1250H1387
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D1250H1387
Pitch Length - Timing Belts
125 in
Width - Timing Belts
13.87 in
Inside Length
125 in
Industry Number - Timing Belts
D1250H1387
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
48.6
Temp. Range
-30 F to 160 F