  • Zoro # G806407819
/ea
Key Features
V-Belt Type
Cogged Belt Metric
Industry Number
XPZ640
Number of Ribs
1
Top Width
10 mm
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XPZ640
Zoro #
G806407819
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Top Width
10 mm
Pitch Length
640 mm
Height
8 mm(0.31 in)
Details
V-Belt Type
Cogged Belt Metric
Industry Number
Number of Ribs
1
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
0.1
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Description
Top Width-10 mm
Material-Rubber
Height-8 mm(0.31 in)
Height-8 mm (0.31 in)