  • Mfr # BB72HC-1-B
  • Zoro # G2534339
/ea
See details
Key Features
Width
72"
Height
34"
Voltage
115
Interior Height:
29.5"
Plug Type
NEMA 5-15R
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BB72HC-1-B
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
72"
Height
34"
Interior Height:
29.5"
Interior Depth
18.5"
Cord Length
8 ft.
Interior Width
60"
Depth
23.5"
Details
Color
Black
Voltage
115
Plug Type
NEMA 5-15R
Refrigerant Type
R-290
Door Type
Solid
Phase
1
Refrigerator Temperature Range (F)
30 - 45 Degrees (F)
Door Style
Swing
Hz
60
Standards
UL Listed
Capacity
19.4 cu. ft.
Casters
No
Description
Refrigerated Back Bar Storage Cabinet, Three Section, 72"W, 34" H, 19.92 cu. ft. capacity, (3) Solid Doors with Locks, Snap-in Door Gasket, (6) Epoxy Coated Steel Shelves, Holds (3) 1/2 Barrel Kegs, LED Interior Lighting with Manual on/off Switch, Galvanized Sub-top, Galvanized Steel Interior with Stainless Steel Floor, Black Exterior Finish, Right-Mounted Self-Contained Refrigeration, R-290 Hydrocarbon Refrigerant, 1/3 HP, cULus, UL EPH CLASSIFIED, UL-Sanitation