  • Mfr # 1466-12LV-B1S
  • Zoro # G7595481
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Fluid Delivery Type
Gravity
Pattern Size
4 in to 6 in
Cup Capacity
4 fl oz
Nozzle Size
1.2 mm
Paint Viscosity Optimum Range
Medium
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1466-12LV-B1S
Country of Origin
United States
Dimensions
Pattern Size
4 in to 6 in
Nozzle Size
1.2 mm
Spray Pattern Size - Minimum
4 in
Spray Pattern Size - Maximum
6 in
Air Inlet Size
1/4 in
Details
Item
Conventional Spray Gun
Fluid Delivery Type
Gravity
Cup Capacity
4 fl oz
Air Consumption
7.8 cfm @ 30 psi
Paint Viscosity Optimum Range
Medium
Includes
Hardened Stainless Steel, Heat Treated Fluid Nozzle
Air Inlet
1/4 in
Fluid Delivery Speed
For Use With
Industrial and Automotive Coatings
Product Type
Conventional Spray Gun
Compatible Fluid Type
Coatings
Spray Technology
Conventional
Series
Trophy Touch Up
Description
Conventional Spray Gun, Medium, Fluid Delivery Type Gravity, Air Consumption 7.8 cfm @ 30 psi, Nozzle Size 1.2 mm, Pattern Size 4 in to 6 in, Cup Capacity 4 fl oz, Air Inlet 1/4 in, Fluid Delivery Speed Medium, For Use With Industrial and Automotive Coatings, Includes Hardened Stainless Steel, Heat Treated Fluid Nozzle