  • Mfr # 2465-14LV-23S0
  • Zoro # G8793574
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Fluid Delivery Type
Pressure
Pattern Size
8 in to 12 in
Cup Capacity
No Cup
Air Consumption
10.6 cfm @ 30 psi
Nozzle Size
1.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2465-14LV-23S0
Country of Origin
United States
Dimensions
Pattern Size
8 in to 12 in
Nozzle Size
1.4 mm
Air Inlet Size
1/4 in
Spray Pattern Size - Minimum
8 in
Spray Pattern Size - Maximum
12 in
Details
Item
Conventional Spray Gun
Fluid Delivery Type
Pressure
Cup Capacity
No Cup
Air Consumption
10.6 cfm @ 30 psi
Paint Viscosity Optimum Range
Medium
Includes
Hardened Stainless Steel, Heat Treated Fluid Nozzle
Air Inlet
1/4 in
Fluid Delivery Speed
Medium
For Use With
Industrial Coatings
Product Type
Conventional Spray Gun
Series
Trophy
Spray Technology
Conventional
Compatible Fluid Type
Coatings, Paints
Description
Conventional Spray Gun, Medium, Fluid Delivery Type Pressure, Air Consumption 10.6 cfm @ 30 psi, Nozzle Size 1.4 mm, Pattern Size 8 in to 12 in, Cup Capacity No Cup, Air Inlet 1/4 in, Fluid Delivery Speed Medium, For Use With Industrial Coatings, Includes Hardened Stainless Steel, Heat Treated Fluid Nozzle