  • Mfr # 2465-14HV-32S0
  • Zoro # G7480182
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Fluid Delivery Type
Pressure
Air Consumption
15.5 cfm @ 10 psi
Nozzle Size
1.4 mm
Pattern Size
8 in to 12 in
Series
Trophy
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2465-14HV-32S0
Country of Origin
United States
Dimensions
Nozzle Size
1.4 mm
Pattern Size
8 in to 12 in
Spray Pattern Size - Minimum
8 in
Air Inlet Size
1/4 in
Spray Pattern Size - Maximum
12 in
Details
Item
HVLP Spray Gun
Fluid Delivery Type
Pressure
Air Consumption
15.5 cfm @ 10 psi
Series
Trophy
For Use With
Industrial Coatings
Cup Capacity
0 fl oz
Air Inlet
1/4 in
Includes
Hardened Stainless Steel, Heat Treated Fluid Nozzle
Paint Viscosity Optimum Range
Medium
Fluid Delivery Speed
Medium
Product Type
HVLP Spray Gun
Compatible Fluid Type
Coatings, Paints
Spray Technology
HVLP
Description
HVLP Spray Gun, Medium, Fluid Delivery Type Pressure, Air Consumption 15.5 cfm @ 10 psi, Nozzle Size 1.4 mm, Pattern Size 8 in to 12 in, Cup Capacity 0 fl oz, Air Inlet 1/4 in, Fluid Delivery Speed Medium, For Use With Industrial Coatings, Includes Hardened Stainless Steel, Heat Treated Fluid Nozzle