  • Mfr # BGUPRO12T
  • Zoro # G9494624
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Vacuum Product Grouping
Bagged Upright Vacuum
Cleaning Path
12"
Air Flow
105 cfm
Sound Level dBA
68 dBA
Vacuum Capacity
1 1/2 gal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BGUPRO12T
Country of Origin
China
Dimensions
Power Cord Length
50 ft
Width
13 39/64 in
Length
13 in
Height
48 in
Height Adjustment
Manual 4-Position
Head Height Adjustment
4-Position
Cleaning Path Width
12 in
Details
Vacuum Product Grouping
Bagged Upright Vacuum
Cleaning Path
12"
Air Flow
105 cfm
Sound Level dBA
68 dBA
Vacuum Capacity
1 1/2 gal
Item
Upright Vacuum
Vacuum Bag Type
Bagged
Light
No
Voltage
120 V
Includes
Crevice Tool, Dusting Brush, Upholstery Brush
Filter Type
Standard
Net Weight
17 lb.
Furniture Guard
Yes
Warranty
1 yr.
Attachments
Included
Handle
Ergonomic
Plug
3-Wire
Standards
MET
Vacuum Air Flow
Current
11.5 A
Sound Level
68 dB
Power
1,000 W
Vacuum Collection Type
Disposable Bag
Vacuum Filtration Type
Standard
Weight
17 lb
Vacuum Power Source
Corded
Vacuum Pickup Type
Dry
Description
Upright Vacuum, Vacuum Power Source Corded, Vacuum Collection Type Bag, Vacuum Capacity 1 1/2 gal, Vacuum Filtration Type Standard, Filter Efficiency 99.97 Percent at 0.3 microns, Vacuum Pickup Type Dry, Cleaning Path Width 12 in, Vacuum Air Flow 105 cfm, Sound Level 68 dB, Weight 17 lb, Power 1,000 W, Current 11.5 A, Frequency 60 Hz, Voltage 120V AC, Height 48 in, Length 13 in, Width 13 5/8 in, Head Height Adjustment 4-Position, Power Cord Length 50 ft, Series Not Applicable