  • Mfr # BKS-1-18-12-18T
  • Zoro # G7684407
/ea
See details
Key Features
Mounting Type
Free Standing
Material
Stainless Steel
Color
Stainless Steel
Overall Length
54 in
Bowl Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BKS-1-18-12-18T
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
54 in
Overall Width
23.8125 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Bowl Size
18 in x 18 in
Details
Mounting Type
Free Standing
Material
Color
Bowl Shape
Square
Side Splash
No
Residential / Commercial
Commercial
Number of Holes
2
No. of Bowls
1
Item
One Compartment Sink
Faucet Operation
Dual Manual Handle
ADA Compliance
No
Back Splash
Yes
Finish
Sink Material
Description
One compartment sink measures 54"Wx23-13/16"D with 18"x18"x12" deep compartments. The deck and bowls are made from T-304 16 gauge stainless steel. There is a 18" drainboard on the left and right sides and the 1-1/2" front and side edges are rolled. Sink includes basket drain and accomodates 8" on center faucets. 9" backsplash prevents hard to clean messes. Legs are made from galvanized steel. Plastic bullet feet are adjustable. Tested and certified by NSF.