  • Mfr # EVNSL0607A-1000
  • Zoro # G0335409
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shielded
Yes
Outside Dia.
7 mm
Impedance
100 +/-15 ohms
Attenuation
100 MHz: 19.8dB/100 m; 250 MHz: 32.8dB/100 m; 300 MHz: 36.4dB/100 m; 400 MHz: 43.0
Wire Gauge
23 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EVNSL0607A-1000
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Outside Dia.
7 mm
Details
Shielded
Yes
Impedance
100 +/-15 ohms
Attenuation
Wire Gauge
23 AWG
Conductor Material
Copper
Solid / Stranded
Solid
Item
Ethernet Bulk Cable
Shielding Type
Aluminum/Mylar Tape with Drain Wire
PS-ACR (100 m/dB Min.)
100 MHz: 22.5; 250 MHz: 3.5
Mutual Capacitance (Maximum)
56 pF/m
Delay Skew
1-400 MHz, 536 ns/100 m maximum
Construction
FR PVC jacket, HDPE insulation
ACR (100 m/dB Min.)
100 MHz: 24.5; 250 MHz: 5.5
Return Loss
400 MHz
NEXT (dB Min.)
100 MHz: 44.3; 250 MHz: 38.3; 300 MHz: 37.2; 400 MHz: 35.3
PS-NEXT (dB Min.)
100 MHz: 42.3; 250 MHz: 36.3; 300 MHz: 35.2; 400 MHz: 33.3
ELFEXT (dB Min.)
100 MHz: 27.8; 250 MHz: 19.8; 300 MHz: 18.2; 400 MHz: 15.7
PS-ELFEXT (dB Min.)
100 MHz: 24.8; 250 MHz: 16.8; 300 MHz: 15.2; 400 MHz: 12.7