  • Mfr # C6APC28-BL-03
  • Zoro # G9617617
/ea
Key Features
Connector Type - Patch Cord
(1) RJ45 (Male); (1) RJ45 (Male); Snagless Connector
Shielded
No
Jacket Material
PVC
Frequency
Up to 500 MHz
Standards
CE, UL/cUL
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C6APC28-BL-03
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Conductor Size
28 AWG
Connector Plating Thickness
50 microns
Details
Connector Type - Patch Cord
Shielded
No
Jacket Material
PVC
Item
Ethernet Patch Cable
Frequency
Up to 500 MHz
Standards
CE, UL/cUL
Impedance
100 +/-15 ohms
Solid / Stranded
Stranded
NEXT
100 MHz: 44.3 dB/100 m; 250 MHz: 38.3 dB/100 m; 500 MHz: 33.8 dB/100 m
ACR
100 MHz: 24.4 dB/100 m; 250 MHz: 5.3 dB/100 m
PS-ACRF
100 MHz: 24.8 dB/100 m; 250 MHz: 16.8 dB/100 m; 500 MHz: 10.8 dB/100 m
PS-NEXT
100 MHz: 42.3 dB/100 m; 250 MHz: 36.3 dB/100 m; 500 MHz: 31.8 dB/100 m
Pair-to-Ground Capacitance
330 pF/100 m
Insertion Loss (Maximum)
100 MHz: 19.8 dB/100 m; 250 MHz: 32.8 dB/100 m; 500 MHz: 48.9 dB/100 m
Mutual Capacitance
5600 pF/100 m
Delay Skew
1-10 MHz: 40 +/- 10 nS/100 m
ACRF
100 MHz: 27.8 dB/100 m; 250 MHz: 19.8 dB/100 m; 500 MHz: 13.8/100 m
Propagation Delay
250 MHz: 535.5 ns/100 m max.
PS-ACR
100 MHz: 22.4 dB/100 m; 250 MHz: 3.3 dB/100 m
Resistance
22.3 ohms/100 m