  • Mfr # DG208.1300
  • Zoro # G6620443
/ea
Key Features
Measurement System
Fractional Inch
Bushing Head Type
Headless
Inside Dia.
1/8 in
Outside Dia. Tolerance
+0.0245 in /+0.0095 in
Bushing Code
DG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DG208.1300
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
1/8 in
Outside Dia. Tolerance
+0.0245 in /+0.0095 in
Overall Length
1/2 in
Size - Decimal
0.1300 in - 0.1300
Outside Dia.
5/16 in
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0004 in