  • Mfr # GDE6416.5185
  • Zoro # G6614536
Size - Decimal
0.5185 in - 0.5185
Outside Dia. Tolerance
+0.0000 in /-0.0002 in
Heat Treatment
Through Hardened
Rockwell Hardness
RC 62-65
Measurement System
Fractional Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GDE6416.5185
Size - Decimal
0.5185 in - 0.5185
Outside Dia. Tolerance
+0.0000 in /-0.0002 in
Drill Size
33/64 in
Outside Dia.
1 in
Overall Length
1 in
Head Dia.
1 27/64 in
Inside Dia. Tolerance
0.0000 in /+0.0002 in