  • Mfr # 8P0080LF-1-1/4-C2
  • Zoro # G716127579
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8P0080LF-1-1/4-C2
Overall Length
3.54 in
Connection Size - Side 1
1 1/4 in
Nominal Valve Size
1 1/4 in
Actuator Air Port Connection
1 1/4 in FNPT
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Coefficient of Volume (Cv)
102.88
Maximum Operating Pressure Differential
600 psi
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid
Maximum Pressure - Steam
150 psi
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Maximum Pressure - Operating
600 psi
Description
Pneumatically Actuated Two-Way Ball Valve, Nominal Valve Size 1 1/4 in, Actuator Operation Air to Air, Ball Material Brass, Valve Deactivated State Normally Closed (NC), Normally Open (NO), Fail Safe Position Fail Last, Included Pilot Solenoid 24V DC Pilot Solenoid, Valve Body Style Straight, Body Material Brass, Average Surface Roughness (Ra) less than 1.0 micron, Ball Port Style Full Port, Maximum Pressure - Operating 600 psi, Maximum Pressure - Steam 150 psi