  • Mfr # RECM12X2
  • Zoro # G3935834
Key Features
Material
Bi-Metal
Tip Material
Bi-Metal
Back Style
Straight
For Use With Saw Type
Reciprocating Saws
Height
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RECM12X2
Country of Origin
Switzerland
Dimensions
Length
12 in
Height
2 in
Blade Width
1 in
Cut Width
0.035 in
Blade Length
12 in
Overall Width
2 in
Overall Length
12 in
Cut Width - Maximum
0.04 in
Details
Item
Reciprocating Saw Blade
Teeth per Inch
14/18
Material
Tip Material
Back Style
Straight
For Use With Saw Type
Reciprocating Saws
Number of Cutting Edges
1
Application
Metal Cutting
Blade Material
Cutting Edge Style
Rigid for Straight Cuts
Compatible Product Type
Reciprocating Saw
Description
Reciprocating Saw Blade, Blade Length 12 in, Blade Width 1 in, Teeth per Inch 14/18, Cut Width 0.035 in, Blade Material Bi-Metal, Tip Material Bi-Metal, Back Style Straight, Number of Cutting Edges 1, Cutting Edge Style Rigid for Straight Cuts, For Use With Saw Type Reciprocating Saws, Package Quantity 5