  • Mfr # GHO12V-08N
  • Zoro # G5918722
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
10 1/16 in
Corded/Cordless
Cordless
Battery Included
No
Voltage
12 V
Included Charger
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GHO12V-08N
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Overall Length
10 1/16 in
Cutting Width
Tool Length
10 in
Cutting Depth
3/32 in
Overall Width
Maximum Planer Depth of Cut
1/16 in
Blade Width
Maximum Material Width
Details
Item
Cordless Planer
Corded/Cordless
Cordless
Battery Included
Voltage
12 V
Included Charger
Charger Replacement
30RW47
Features
Series
12V Max
Tool Weight
3.3 lb
No Load RPM
14,500 RPM
Cordless Tool Battery Type
Li-Ion
Corded/Banded
Includes
Blade Wrench (1907950003), Shavings Bag (2605411243), Shavings Deflector (1607000CJ0), Vacuum Hose Adapter (1600A012LX), (2) 2.2 in Woodrazor Micrograin Carbide Planer Blades (PA1208)
Maximum Speed
14,500 RPM
Motor Type
Brushless
Blade Material
Carbide
Number of Batteries Included
0
Number of Blades
2
Power Source
Cordless Tool Kit Contents
Bare Tool
Battery Platform
12V MAX
Description
Cordless Planer, Power Source Cordless, Battery Platform 12V MAX, Voltage 12 V, Blade Width 2 3/16 in, Maximum Planer Depth of Cut 1/16 in, Maximum Speed 14,500 RPM, Motor Type Brushless, Blade Material Carbide, Cordless Tool Kit Contents Bare Tool, Number of Batteries Included 0, Maximum Material Width 2 3/16 in, Battery Included / Bare Tool Bare Tool, Tool Weight 3.3 lb