  • Mfr # GDE18V-26DB15
  • Zoro # G4353547
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Size (In.)
SDS Plus
Overall Length (In.)
13 39/64 in
Includes
Battery, Dust Container, HEPA Filter, (2) Dust Eye, 4 in Extension, Carrying Bag
Blade Width (In.)
3 1/2 in
Impact Rated
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GDE18V-26DB15
Country of Origin
China
Dimensions
Shank Size (In.)
SDS Plus
Overall Length (In.)
13 39/64 in
Blade Width (In.)
3 1/2 in
Length (In.)
Overall Length
Maximum Application Diameter
1 in
Details
Item
On-Tool Dust Extractor
Includes
Impact Rated
No
Shank Type
For Use With
Mfr. No. GBH18V-26DK15
Type
Dust Extractor
Application
Drilling
Sub Brand
Bulldog
For Tool Type
Concrete Drills
Extractor Mounting Location
On-Tool
OSHA Table 1 Compliant
OSHA Table 1 Compliant
Filtration Type
HEPA
Solid Bit Optimal Drilling Range in Concrete
Up to 1 in
Compatible Chuck Style
Wet or Dry Use
Dry
Compatible Tool Type
Rotary Hammers
Material
Metal, Plastic
Dust Compartment Type
Self-Contained
Kit Contents
(1) Bare Tool
Product Type
On-Tool Dust Extractor
Number of Pieces
10
Compatible with Manufacturer Part Number
Battery Series
18V