  • Mfr # GWX10-45PE + CWX27M450
  • Zoro # G8656582
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wheel Dia.
4-1/2 in
Switch Type
Paddle
Voltage
120V AC
Nominal Amps
10
No Load RPM
11,000
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GWX10-45PE + CWX27M450
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wheel Dia.
4-1/2 in
Tool Length
11 in
Spindle Thread Size
X-Lock
Cord Length
8 ft
Overall Length
11 in
Wheel Diameter
Details
Item
Angle Grinder Kit
Switch Type
Paddle
Voltage
120V AC
Nominal Amps
10
No Load RPM
11,000
Lock-on
Yes
Lock-off
Yes
Corded/Cordless
Corded
Includes
Auxiliary Handle
Number of Pieces
3
Features
Speed Type
Variable
Brushless Motor
No
Number of Conductors
2
Series
GWX10
Handle Design
Barrel Grip
Tool Weight
4.6 lb
Application
Grinding
Switch Location
Top
Case Included
No
Lock-On Switch
Minimum Speed
11,000 RPM
Accessory Free Tool Change
Dust Management
Collection Hoods
Safety Features
Adjustable Guard, Anti-Restart, Lock-Off Switch, Tether Capable
Guard Adjustment
Toolless Adjustable
Power Source
Corded
Number of Speed Settings
1
Lock-Off Switch
Grip Style
Barrel Grip
Current
10 A
Duty
Heavy Duty
Kit Contents
(1) Bare Tool, (1) Type 27A, (1) Wheel Guard
Anti-Kickback Clutch Type
None
Max. Speed
11,000 RPM
For Wheel Type
Type 1, Type 27, Type 28, Type 29, Type 41, Type 42;
Tether Style
Tether Capable
Head Type
Standard Head
Brake Type
None
Anti-Restart Technology
Description
The BOSCH - GWX10-45PE + CWX27M450 is a heavy-duty angle grinder kit that's been specially designed for grinding applications. With an 8ft cord length, the corded power source operates at a current of 10A under normal conditions. The grinder kit offers a power speed from 11,000 RPM to 11,000 RPM, designed to match various grinding tasks. This tool, offering a barrel grip style and an overall length of 11 inches, is designed for handling convenience, subject to individual use and skill levels. An auxiliary handle comes packaged for additional support and control.
Key Features:
  • Rated for a speed of up to 11,000 RPM, though actual results may vary based on usage conditions.
  • Provided with a Type 27A Wheel Guard and one bare tool.
  • The kit includes three pieces: The Angle Grinder, Auxiliary Handle, and Wheel Guard.
  • Operates at a nominal voltage of 120V AC, designed for compatibility in specified standard AC voltage conditions.