  • Mfr # BDP3P20A240V
  • Zoro # G915542760
/ea
Key Features
Coil Voltage
208/240V
Series
Elite
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
20 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BDP3P20A240V
Country of Origin
China
Dimensions
Width
2.5 in
Depth
2.5 in
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Coil Voltage
208/240V
Series
Elite
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
20 A
Full Load Current - Inductive
30 A
Phase
Terminal Connection Type
Screw
Voltage
600V
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
20 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
15 hp
Description
3P, 20A, 600V, definite purpose contactor, complete with 208/240VAC control coil, UL recognized, by BRAH Electric