  • Mfr # BDP3P40A24V
  • Zoro # G315543039
Coil Voltage
24V
Full Load Current - Resistive
40 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BDP3P40A24V
Width
2.5 in
Depth
2.5 in
Coil Voltage
24V
Full Load Current - Resistive
40 A
Full Load Current - Inductive
50 A
Phase
Terminal Connection Type
Box Lug
Voltage
600V
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
7.5 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
10 hp
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
20 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
25 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Description
3P, 40A, 600V, definite purpose contactor, complete with 24VAC control coil, UL recognized, by BRAH Electric