  • Mfr # BDP3P30A380V
  • Zoro # G515542610
Coil Voltage
380V
Full Load Current - Resistive
30 A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BDP3P30A380V
Depth
2.5 in
Width
2.5 in
Coil Voltage
380V
Full Load Current - Resistive
30 A
Full Load Current - Inductive
40 A
Phase
Terminal Connection Type
Screw
Voltage
600V
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
10 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
15 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
20 hp
Description
3P, 30A, 600V, definite purpose contactor, complete with 380VAC control coil, UL recognized, by BRAH Electric