  • Zoro # G4638968
For Use With
Lockers, storages, garages, and tool boxes
Shackle Dia.
0.28 in
Material
Brass
Shackle Type
Standard Shackle
Includes
Padlock and Key(s)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G4638968
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Shackle Dia.
0.28 in
Shackle Height
1.44 in
Width
3.25 in
Height
6.38 in
Depth
0.75 in
Overall Height
6.38 in
Overall Width
3.25 in
Details
For Use With
Material
Brass
Shackle Type
Standard Shackle
Includes
Padlock and Key(s)
High Security
Yes
Weather Resistant
Yes
Key Type
Different
Number of Pins
5
Keyway Type
VR2
Color
Application
High Security Applications, Construction
Features
Weather Resistant Design
Weight
0.47 lbs.
Description
Brink’s Brass Padlock features a 50mm body and a chrome plated, hardened steel shackle for increased cut resistance. The padlock is equipped with a five-pin brass tumbler cylinder and double brass bolt locking mechanism for pick resistance. With corrosion-resisting properties, brass is perfect for use indoors and outdoors. The padlock is Ideal for all types of usages such as locking and securing lockers, storages, garages, and tool boxes.