  • Zoro # G4639001
/ea
Key Features
For Use With
Lockers, sheds, doors, truck workboxes, construction site storage
Shackle Dia.
0.31 in
Material
Brass
Shackle Type
Adjustable Shackle
Includes
Padlock and Key(s)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G4639001
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Shackle Dia.
0.31 in
Shackle Height
4.63 in
Width
3.56 in
Height
7 in
Overall Height
7 in
Overall Width
3.56 in
Depth
0.5 in
Details
For Use With
Material
Brass
Shackle Type
Adjustable Shackle
Includes
Padlock and Key(s)
High Security
Yes
Weather Resistant
Yes
Shackle Material
Boron
Color
Key Type
Different
Number of Pins
5
Keyway Type
VR7
Weight
0.76 lbs.
Application
High Security Applications, Construction
Features
Weather Resistant Design
Description
Brink’s Brass Padlock features a 50mm body with an adjustable Boron steel shackle for superior cut resistance. The padlock is equipped with a brass pin tumbler cylinder and dual lever locking mechanism. With corrosion-resisting properties, brass is perfect for use indoors and outdoors. The padlock is Ideal for all types of usages such as locking and securing lockers, storages, garages, tool boxes and other heavy-duty indoor security requirements.